Arteterapia – warsztaty plastyczne

Najważniejszą zaletą arteterapii jest uświadomienie jej uczestnikom, że w nich samych niezależnie od stanu psychicznego czy fizycznego istnieje nie odkryty lub niedoceniony potencjał twórczy, ułatwiający zmierzenie się z każdą trudną sytuacją i znalezienie rozwiązania dla nawet najtrudniejszego problemu. Jest to niezwykle ważne nie tylko dla osiągnięcia bezpośrednich pozytywnych rezultatów terapii ale także wpływa na kształtowanie całej osobowości człowieka, jego stosunku do siebie i otoczenia, sposobu radzenia sobie w sytuacjach trudnych i na siłę jego psychiki.
Arteterapia polega na wykorzystaniu różnych środków artystycznych w celu ułatwienia ekspresji. Wywołuje pozytywne emocje, takie jak radość, zadowolenie, stan spokoju odprężenia, które korzystnie wpływają na samopoczucie człowieka, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się ją w terapii i rehabilitacji. Areteterapia może wspomagać leczenie i zapobiegać negatywnym emocjom. Program zajęć skupiony jest na poprawianiu motoryki małej dzieci, ale także uwzględnia aspekty poznawcze. Przedmioty wykonywane przez dzieci mają przede wszystkim charakter praktyczny, ponieważ dużą radość zawsze sprawia możliwość korzystania z wykonanych przez siebie rzeczy, a także stworzenie okolicznościowych prezentów, czy dekoracji.

Ważnym punktem zajęć jest także, zapoznanie z nowymi technikami pracy takimi jak: decupage, aranżacje florystyczne, sucha pastel, akwarela. Ponadto, podczas zajęć plastycznych wprowadzane są elementy eksploracji polegające na eksperymentowaniu ze strukturą, fakturą i kolorem, techniki wyrażania własnych uczuć (malowanie własnego nastroju), techniki służące utrzymaniu kontaktu (rysunek we dwoje, praca zbiorowa), integracja sensoryczna (wnikliwa analiza malowanych z natury obiektów, połączona z dotykaniem, wąchaniem, określaniem kształtu i barwy, oraz faktury przedmiotów). Na zajęciach indywidualnych dodatkowo wprowadzono elementy bajkoterapii, a dla dzieci starszych także poszerzenie wiedzy na temat np.: budowy roślin, życia i zwyczajów niektórych zwierząt, pór roku, części ciała i działania sił w przyrodzie oraz elementów historii sztuki. Od 2012 r. do zajęć włączono felinoterapię. Zajęcia połączone z felinoterapią odbywają się będą raz w miesiącu. Ideą felinoterapii jest pozytywny wpływ obcowania z kotem na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Ten rodzaj terapii ma zastosowanie w przypadku takich chorób jak: nadpobudliwość, ADHD, autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa, zaburzenia społeczne. Felinoterapia może być prowadzona indywidualnie lub małych grupach. Obecny podczas spotkania kot staje się uczestnikiem zajęć. Kontakt z nim polega na głaskaniu, zabawie i karmieniu. Dopełnieniem tego rodzaju aktywności są opowieści z życia kotów i bajki, których bohaterami są właśnie koty. Ponadto zajęcia takie są wspaniałą okazją do działań plastycznych w ramach arteterapii. Felinoterapia w przypadku dzieci z autyzmem, z lękiem społecznym i nieśmiałością staje się alternatywą dla dogoterapii. Zaobserwowano, że kot mniej ekstrawertyczny w swoim zachowaniu niż pies potrafi wniknąć do izolowanego świata dziecka.

Aktywne uczestnictwo w zajęciach plastycznych doprowadzić może do szeregu pozytywnych zmian, m.in.:

  • usprawniania manualnego i rozwijania koordynacji wzrokowo – ruchowej;
  • wydłużania okresu koncentracji uwagi;
  • wyrównywania braków i ograniczeń psychofizycznych;
  • łatwiejszego zrozumienia problemów życia codziennego;
  • pobudzania i rozwoju wyobraźni;
  • uświadomienia własnych przekonań i uczuć oraz lepszego poznania siebie;
  • rozwijania własnych działań twórczych;
  • uzewnętrznienia świata własnych przeżyć i odczuć;
  • zaspokojenia potrzeb akceptacji i współuczestnictwa;
  • akceptacji siebie i innych;
  • tworzenia pozytywnych nawyków i reakcji.

W warsztatach plastycznych uczestniczyć mogą także chętni rodzice, którzy razem z dziećmi wykonywać mogą własne prace. 

 

Fundacja Pomocna Ręka
ul. Lisa – Kuli 7
05-270 Marki

Zapraszamy do kontaktu:
tel. +48 22 428 40 08
biuro@pomocnareka.org.pl

Godziny otwarcia dla interesantów:
Pon. – Czw. 10.00 – 18.00
Pt. – 10.00 – 16.00

NIP:125-135-20-33 KRS 0000236087 Nr konta: ING Bank Śląski
 93 1050 1025 1000 0090 6128 0575
Przewiń do góry